Spektakle

04

Spektakle

Strony

Wiera Gran Weroniki Murek w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego. Spektakl Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Wiera Gran

Nowatorska interpretacja biografii wielkiej pieśniarki Wiery Gran autorstwa Jędrzeja Piaskowskiego.

Więcej
Więcej o Wiera Gran
Ginczanka. Chodźmy stąd - monodram w reżyserii Krzysztofa Popiołka. Zrealizowany przez Teatr Żydowski w Warszawie

Ginczanka. Chodźmy stąd

Opowieść – o czym? – o życiu i śmierci – kogo? – Zuzanny Poliny Gincburg czy Zuzanny Ginczanki? – opowieść o miłości czy o wojnie? – o życiu czy umieraniu?

Więcej
Więcej o Ginczanka. Chodźmy stąd
Ostatni Syn Magdy Fertacz w reżyserii Przemysława Jaszczaka. Spektakl Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Ostatni Syn

„Ostatni Syn” to spektakl/projekt edukacyjny, który w sposób przystępny pozwoli młodym odbiorcom odkryć tajniki wierzeń i religii świata.

Więcej
Więcej o Ostatni Syn
Spektakl "Kibice" w reżyserii Michała Buszewicza

Kibice

Nasz projekt w Teatrze Żydowskim jest pomyślany jako realizacja w warunkach scenicznych spotkania, do którego nie dochodzi w przestrzeni publicznej: polscy Żydzi i kibice Legii Warszawa.

Więcej
Więcej o Kibice
George&Ira Gershwin - spektakl muzyczny Teatru Żydowskiego w Warszawie.

George & Ira Gershwin

„George & Ira Gershwin" w reż. Jana Szurmieja to nie tylko muzyczna monografia złożona z utworów znakomitego duetu, w którym młodszy z braci był genialnym kompozytorem, a starszy wybitnym autorem tekstów.

Więcej
Więcej o George & Ira Gershwin
Miasteczko Kasrylewka wg Szolema Alejchema w reż. Shmula Atzmon-Wircera. Spektakl Teatru Żydowskiego w Warszawie grany w języku jidysz z tłumaczeniem na język polski

Miasteczko Kasrylewka

Sztuka „Miasteczko” jest opisem Kasrylewki. Jeśli ktoś chciałby jednak szukać Kasrylewki na mapie, nie znajdzie jej. Została bowiem wymyślona przez Szolema Alejchema. Większość jej mieszkańców stanowią biedacy. Są to jednak biedacy, którzy nie stracili radości życia.

Więcej
Więcej o Miasteczko Kasrylewka
Malowany ptak wg Jerzego Kosińskiego to spektakl powstały w koprodukcji Teatru Żydowskiego w Warszawie i Teatru Polskiego w Poznaniu. Reżyseria: Maja Kleczewska

Malowany ptak

W Polsce w 1939 roku mieszkało około 35 milionów współobywateli polskich: 31 milionów Polaków oraz około 3,5 miliona Żydów. Okupacja niemiecka rozbiła Polskę na dwie grupy przedzielone przepaścią, polskich Żydów i Polaków − chrześcijan, którzy egzystowali koło siebie przez stulecia.

Więcej
Więcej o Malowany ptak
Wielka wygrana - scenariusz Marty Guśniowskiej powstał na podstawie tekstu Szolem Alejchema pod tym samym tytułem. Spektakl Teatru Żydowskiego w Warszawie wyreżyserował Tomasz Szczepanek.

Wielka wygrana

Uwspółcześniona klasyka żydowska, najważniejszego autora piszącego w języku jidysz, to komedia opowiadająca o losach biednego krawca, który wygrywa wielkie pieniądze na loterii, obfitująca w liczne metafory i barwną narrację.

Więcej
Więcej o Wielka wygrana
Szabasowa dziewczyna Daniela Simona w tłumaczeniu Janusza Tencera. Komedia wyreżyserowana przez Marcina Sławinskiego w Teatrze Żydowskim w Warszawie.

Szabasowa dziewczyna // The Convertible girl

Zakochany mężczyzna boi się ponownego związku. Zakochana w nim dziewczyna pragnie go, ale jest katoliczką, a on jest Żydem. Dramat? Nie. Raczej urocza, zabawna komedia romantyczna.

Więcej
Więcej o Szabasowa dziewczyna // The Convertible girl
Szosza na podstawie prozy Isaaca Bashevisa Singera w reżyserii Karoliny Kirsz. Spektakl Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Szosza. Opowieść o namiętności

Aron Greidinger błąka się po ulicach Warszawy szukając literackiego natchnienia i odwiedzając swoje liczne kochanki. Jednak nie potrafi zapomnieć o Szoszy. Kim jest Szosza? Ucieleśnieniem niewinności czy gąbka, która wchłania wszelki brud i perwersję świata?

Więcej
Więcej o Szosza. Opowieść o namiętności
Matki w reżyserii Pawła Passiniego. Spektakl z udziałem Dzieci Holocaustu został zrealizowany przez Teatr Żydowski w Warszawie wg pomysłu Gołdy Tencer.

Matki

Czym jest ten moment tuż przed decyzją? Przed tą, by zacząć uczyć dziecko, jak zapomnieć jej i swoje własne imię. I chwilę potem, gdy ich imiona są już tylko słowami zapisanymi na małej karteczce schowanej pod ziemią wraz z innymi imionami-karteczkami. I przed tą drugą decyzją drugiej mamy, by uczynić „obce” dziecko swoim.

Więcej
Więcej o Matki
Marzec '68. Dobzre żyjcie to najlepsza zemsta Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki. Teatr Żydowski w Warszawie.

Marzec '68. Dobrze żyjcie - to najlepsza zemsta

To nie jest przedstawienie historyczne, czy dokumentalne. To jest przedstawienie o łatwości z jaką ludzie podporządkowują sobie wydarzenia, tak, żeby pasowały do ich poglądów. Trudno o wyciąganie tzw. lekcji z historii, kiedy historię traktuje się jak młotek na politycznych przeciwników.

Więcej
Więcej o Marzec '68. Dobrze żyjcie - to najlepsza zemsta

Strony

Pełna lista spektakli