Jesteś tutaj

Jentl

Spektakl

Jentl

Współczesne odczytanie tekstu Singera rozsławionego przez film w reżyserii Barbry Streisand. Jej hollywoodzką interpretację uznaje się za kanoniczną, ale przez samego Singera uznana została za niezgodną z sensem i ideą za­wartą w jego opowiadaniu „Jentl, chłopak z jesziwy”.

Historia dziewczyny Jentl, która stała się uczniem jesziwy o imie­niu Anszel to przejmujący opis walki o wolność. Wolności rozumianej jako prawo do podejmowania decyzji zgodnych z własnym sumieniem i wizją własnej osoby w otaczają­cym nas świecie. „Chciałam być wolna, mam czego chcę” – śpiewa Jentl w spektaklu Roberta Talarczyka. Ta deklaracja brzmi gorzko, ale ma w sobie siłę i determinację osoby, któ­ra nie tylko chce zmienić siebie, ale również świat, zapisany w tradycji i przyzwyczajeniach innych.

Ten świat, doskonale znany z kanonicznych dzieł scenicz­nych i filmowych, jak „Skrzypek na dachu”, „Sztukmistrz z Lu­blina” czy „Dybuk” zostaje przez Jentl-Anszela postawiony przed pręgierzem walki o wolność jednostki, a szczególnie walki o samostanowienie kobiet.

Spektakl muzyczny z oryginalnymi kompozycjami stworzony­mi przez Hadriana Filipa Tabęckiego z muzyką graną na żywo.

Spektakl dla Widzów od lat 16.

Czas trwania spektaklu: 165 min z jedną przerwą

 

List reżysera Roberta Talarczyka do Gołdy Tencer i Zespołu Teatru Żydowskiego

Kochani,

Chciałem Wam jeszcze raz, tym razem tą drogą, serdecznie podziękować za te kilka tygodni ciężkiej pracy, zaufania, kreatywności i wiary w to, że możemy stworzyć spektakl, który z powodzeniem będzie mógł konkurować z oscarowym filmem Barbry Streisand. Wspólna praca okazała się dla mnie fascynującą podróżą w poszukiwaniu zarówno tradycji i kultury żydowskiej jak i wejściem w głąb psychiki kobiety, która szukając prawdy o sobie uwierzyła w to, że może stać się mężczyzną, a tak naprawdę jej przeznaczeniem była wolność. Nisko się kłaniam wszystkim kobietom z którymi miałem zaszczyt i przyjemność odbyć tę podróż w głąb serca i duszy Jentl. Drogie Panie to Wasza opowieść. Podziwiam Waszą dumę i siłę.

Ale Jentl miała przecież też inne imię. Pozwólcie Panowie, że również Wam podziękuję za podróż w głąb umysłu mężczyzny, Anszela. 

Dziękuję zatem wszystkim z osobna, ale i wszystkim razem. Każdy z Was miał wkład w ten sukces, o jakim się mówi i pisze po premierze naszej „Jentl”. Od inspicjentki, pracowników sceny, akustyków, oświetleniowców, garderobiane, fryzjerki, osoby odpowiedzialne za produkcję, reklamę, promocję, sprzedaż biletów, koordynację i wielu innych, których nie wymieniłem, po cudowne aktorki i aktorów dzięki którym postacie stworzone przez Singera a dzięki znakomitemu tłumaczeniu obdarowane umiejętnością wyrażania emocji po polsku, zaistniały tak pięknie i przekonywująco na scenie Teatru Żydowskiego. Scenografia, kostiumy, choreografia i fenomenalna muzyka to składowe tego przedstawienia, za które dziękuję moi drodzy Przyjaciele, a które jest teraz Wasze, moi wspaniali aktorzy. Dbajcie o nie, bo teraz to Wasze dziecko, dziewczynka lub chłopczyk, Jentl lub Anszel, jak wolicie. I niech w zdrowiu doczeka pełnoletności.

I na koniec podziękowanie dla osoby, bez której nie byłoby Jentl na scenie Teatru Żydowskiego i mojej skromnej osoby, jako reżysera tego przedstawienia. Gołdo, jesteś wspaniała, dziękuję Ci za Twoje ogromne serce, zaufanie, mądrość i kreatywność. Praca z Tobą to coś wyjątkowego i fantastycznego. 

Teatrze Żydowski, niech Twoja dobra passa trwa bez końca. Dziękuję, że mogłem być jej częścią. 

Robert Talarczyk

 

Data premiery: 
26.11.2021 - 19:00