Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

„Sonia Muszkat” Savyon Liebrecht

Savyon Liebrecht „Sonia Muszkat”

Bogata żydowska rodzina, siostry Paula i Lidia oraz Albert, syn starszej z nich, ukrywa się w Debreczynie w piwnicy na terenie własnej posiadłości. Na zewnątrz szaleje wojna, oni zaś próbują przetrwać w trudnych warunkach. Strach, głód i inne niedogodności, do których nie nawykli, wywołują długo tajone wzajemne niechęci i resentymenty. Znajomy adwokat wysyła im do pomocy Sonię, młodą, delikatną i nieznającą życia chrześcijankę. Nawet w obliczu bezpośredniego zagrożenia życia członkowie rodziny zachowują roszczeniową postawę wobec rzeczywistości oraz nawyk rozkazywania innym. Momentami zapomina się, że są prześladowani, wydaje się bowiem, że to Sonia stała się ich zakładniczką.

Sztuka Savyon Liebrecht to trzymający w napięciu dramat psychologiczny, kryminał rozgrywający się w nieco surrealistycznej przestrzeni ciemnej piwnicy wypełnionej rekwizytami bogatego przedwojennego życia. Autorka w odważny sposób pokazuje relacje miedzy Żydami a aryjczykami, którzy pomagali im w czasie II wojny światowej.

 

Savyon Liebrecht
Urodziła się jako Sabina Sosnowski w 1948 r. w Monachium, w rodzinie polskich Żydów ocalałych z Holokaustu, którzy w 1950 r. przeprowadzili się do Izraela. Ukończyła wydział filozofii na Uniwersytecie w Tel Awiwie, pracowała jako dziennikarka, a w 1986 r. zadebiutowała zbiorem opowiadań. W 1987 roku otrzymała nagrodę im. Altermana, zaś w 2002 nagrodę miasta Rzym. Ostatnio pisze głównie sztuki teatralne, które odnoszą sukcesy również poza Izraelem, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Niemczech, Szwecji, Finlandii, a nawet w Chinach. Czterokrotnie otrzymała zaszczytny tytuł „dramaturga roku" w Izraelu.

W Polsce Liebrecht znana jest z tomu Rzecz o banalności... i inne sztuki (ADiT, 2012) oraz z kilku realizacji na polskich scenach, między innymi „Rzeczy o banalności miłości”  w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w reż. Wawrzyńca Kostrzewskiego (2014) oraz nagrodzonego na Festiwalu "Dwa teatry" w Sopocie spektaklu Teatru Telewizji w reż. Feliksa Falka (2013).

Teatr Żydowski wystawił w 2015 roku polską prapremierę jej sztuki „Ruchele wychodzi za mąż” w reż. Jacka Papisa. W ramach cyklu „Bagaże kultury” pokazał również telewizyjny spektakl Feliksa Falka. 

Przekład: Michał Sobelman
Reżyseria: Karolina Kirsz

Obsada: Piotr Chomik, Monika Chrząstowska, Małgorzata Majewska, Katarzyna Post

 

Prawa do tekstu: Agencja ADiT

Zgoda została udzielona przez Agencję ADiT, reprezentanta Instytutu Israeli Drama w Polsce.