Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

„Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie” - spektakl poetycko-muzyczny

„Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie” [Dos lid fun ojsgehargetn jidiszn folk] Icchaka Kacenelsona z muzyką Piotra Mossa – spektakl poetycko-muzyczny Teatru Żydowskiego w Warszawie 

Tekst: Icchak Kacenelson
Przekład: Jerzy Ficowski
Scenariusz i reżyseria: Gołda Tencer
Muzyka i dyrekcja: Piotr Moss
Scenografia: Ewa Łanicka 
Przygotowanie chóru: Teresa Wrońska
Produkcja: Anna Sieczych  

Obsada:
Andrzej Seweryn (gościnnie), Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Piotr Sierecki, Jerzy Walczak, Ernestyna Winnicka oraz Daniel Antoniewicz, Piotr Chomik, Małgorzata Majewska, Sylwia Najah, Barbara Szeliga, Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Marek Węglarski.

Muzycy: 
Tomasz Błaszczak, Michał Borzykowski, Joanna Citkowicz-Włodarczyk, Paweł Jarzęcki, Marcin Kobiela, Adam Misiak, Dominik Płociński, Tomasz Słowikowski.

Prapremiera spektaklu poetycko-muzycznego Gołdy Tencer na podstawie wstrząsającego poematu Icchaka Kacenelsona przygotowana z okazji 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. Kompozycji muzyki do dzieła podjął się znakomity kompozytor Piotr Moss, który zaprosił do współpracy ośmiu wiolonczelistów Polskiej Orkiestry Radiowej. 

„Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie” uważana jest za najwybitniejsze literackie świadectwo Holokaustu i dzieło światowej literatury. Poeta, który stracił żonę i dwóch synów opisał w nim dramatyczne wspomnienia z życia i powstania w getcie warszawskim, których był świadkiem. Utwór powstał w latach 1943-44. Kacenelson zakopał go w butelce na terenie obozu Vittel we Francji, w którym przebywał wraz z trzecim synem po nieudanej próbie uratowania w ramach akcji „Hotel Polski”. Cudem odnaleziony podczas wyzwolenia obozu poemat jest głosem poety zza grobu, żałobnym trenem o utracie rodziny i przyjaciół, opowieścią o narodzie skazanym na zagładę. Kacenelson wraz z synem zostali zamordowani w Auschwitz w 1944 roku. 

Spektakl w języku polskim oraz w jidysz.  

Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6
5 września, godz. 18:00

Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy, miejsca nie są numerowane. Widzowie będą wpuszczani na widownię od godz. 17:40.

Sprzedaż biletów jest prowadzona jedynie w kasach Teatru do godziny 17:40.