Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

52. rocznica śmierci Icyka Mangera

21 lutego 1969 r. w Gederze w Izraelu zmarł Icyk Manger, najwybitniejszy liryk tworzący w języku jidysz.

Manger przyszedł na świat 30 maja 1901 r. w Czerniowcach. W czasie I wojny światowej przeniósł się z rodziną do Jass, a potem do Bukaresztu. W stolicy Rumunii rozpoczął karierę literacką, był aktywny w środowisku młodych rumuńskich twórców literatury jidysz. 

Pod koniec lat 20. XX w. przyjechał do Warszawy i spędził tu najbardziej twórcze lata swojego życia. Publikował eseje i wiersze w prasie żydowskiej, tomiki wierszy, powieść, był też autorem piosenek do znanego filmu „Jidl mitn fidl” („Judeł gra na skrzypcach”) w reż. Józefa Greena i Jana Nowiny-Przybylskiego.

W 1938 r. wyjechał z Polski do Francji, a po wybuchu II wojny światowej do Londynu. Spędził tam 11 lat pełnych smutku i tęsknoty za zamordowanym światem dzieciństwa i młodości.      

Po wojnie w Londynie zetknął się z nim Antoni Słonimski, który w swoim „Alfabecie wspomnień” napisał, że jego zdaniem „Manger należał do nieistniejących już plemion małomiasteczkowych Żydów Europy wschodniej i zarówno w wielkim Londynie, jak i później w Nowym Jorku, choć wżyty w kulturę anglosaską, sercem był obecny w ojczyźnie lat młodzieńczych”.

W 1951 r. Manger wyjechał do Nowego Jorku. Pod koniec życia, już schorowany, zdecydował się przenieść do Izraela, gdzie zmarł w 1969.