Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Oświadczenie Teatru Żydowskiego

2016-06-14

W ostatnich dniach Teatr Żydowski przeżywa najgorszy okres w czasie swojej kilkudziesięcioletniej działalności w siedzibie na placu Grzybowskim. W dniu 9 czerwca b.r. firma deweloperska Ghelamco zablokowała dostęp do Teatru Żydowskiego dla pracowników oraz publiczności teatralnej. Budynek teatru został ogrodzony płotami i napisami z informacją, że budynek grozi katastrofą budowlaną. Publiczność nie została wpuszczona na spektakl. Aktorzy spontanicznie zagrali fragmenty „Skrzypka na dachu” na placu Grzybowskim - po prostu na ulicy. 

Właścicielem działki i budynku, w którym mieści się Teatr Żydowski, był do niedawna TSKŻ. Pieniądze na zakup gruntu i budowę siedziby Teatru Żydowskiego  otrzymał w latach 60. od The American Jewish Joint Distribution Committee. W akcie notarialnym jest zapis mówiący o tym, że w tym miejscu na zawsze ma pozostać Teatr Żydowski. 

Od lat TSKŻ prowadził rozmowy z deweloperem - firmą Ghelamco, która jesienią ubiegłego roku kupiła grunt wraz z budynkiem, w którym siedzibę ma teatr, pod budowę 30-piętrowego biurowca. Od lat padały deklaracje Ghelamco, że nowa inwestycja powstanie w dwóch etapach. W pierwszym powstanie siedziba Teatru - w czasie budowy teatr będzie grał w dotychczasowej siedzibie, a po przeniesieniu się teatru do nowej, w pełni wyposażonej siedziby, powstanie drugi etap z biurowcem. 

30 maja b.r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję zakazującą działalności Teatru Żydowskiego ze względu na stan techniczny budynku zagrażający życiu. Zastosowaliśmy się do tej decyzji i odwołaliśmy przedstawienia. 4 czerwca b.r. Mazowiecki Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego wstrzymał decyzję Powiatowego Inspektoratu. Wstrzymanie decyzji z 30 maja oznacza powrót do stanu prawnego sprzed jej wydania. 

TSKŻ oraz firma Ghelamco usiłują wmówić opinii publicznej, że za obecny stan budynku odpowiada wyłącznie Teatr. Nie jest to prawdą. Zgodnie z wieloletnią umową najmu to właśnie na TSKŻ, jako właścicielu nieruchomości, spoczywał obowiązek dbania o stan techniczny budynku. TSKŻ uchylał się od tego obowiązku tłumacząc się brakiem środków. 

Nie przeprowadził żadnych remontów i modernizacji. W tej sytuacji w 2011r. Teatr zwrócił się do TSKŻ z propozycją wspólnego wystąpienia o dotację ze środków unijnych na kapitalny remont i modernizację budynku. Jednak TSKŻ odmówił i poinformował nas o zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży działki i budynku firmie Ghelamco. Jeszcze kilkakrotnie Teatr Żydowski prosił o zgodę na wystąpienie o dotację, ale za każdym razem otrzymywał odpowiedź: skoro budynek ma być zburzony nie ma sensu inwestowanie w jego obecną siedzibę. 

Ghelamco przedstawiło ekspertyzę opisującą katastrofalny stan budynku; my przedstawiliśmy ekspertyzę przygotowaną przez Instytut Techniki Budowlanej, która mówi o zużyciu budynku, ale nie potwierdza bezpośredniego zagrożenia. Czy połowa budynku jest w stanie katastrofalnym, a druga połowa w doskonałym, umożliwiającym działanie firm handlowo-usługowych prowadzących działalność publiczną? To rozsądzi odpowiedni organ administracyjny. Na razie Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego 9.06. b.r. publicznie oświadczył, że dotychczas przedstawione dokumenty nie potwierdzają bezpośredniego zagrożenia życia ludzi w budynku zajmowanym przez Teatr. Teatr jest po to, aby grać dla swojej publiczności.

Gołda Tencer
Dyrektor Teatru Żydowskiego

Dorota Flinker
Pełnomocnik ds. inwestycyjnych, inż. budownictwa

Katarzyna Olszewska
Główna Księgowa