Jesteś tutaj

Akademia Pana Kleksa

Spektakl

Akademia Pana Kleksa

Pisana podczas wojny „Akademia pana Kleksa” wychowała pokolenia dzieci, ale wciąż kryje wiele tajemnic. Feeria barwnych szkiełek i zmieniających właścicieli piegów, gadający szpak - królewicz, beztroskie podróże z bajki do bajki, a nawet do psiego raju – cała ta kolorowa magia przykrywa historię pełną trudnych wspomnień. Nadmuchiwane czarodziejską pompką jedzenie nie zaspokaja całkiem głodu, zaś granica między baśniową jawą a niepokojącym snem niebezpiecznie się zaciera. 

Według Jana Brzechwy „Do sekretów Pana Kleksa dostać można się tylko przez komin” – my spróbujemy użyć do tego teatru. Odczytana na nowo klasyczna opowieść o panu Kleksie, poezja Brzechwy, doświadczenia aktorek i aktorów Teatru Żydowskiego, wreszcie piosenki – wszystko to złoży się w niecodzienną podróż do miejsca, gdzie dzieciństwo spotyka dorosłość, bajka – pamięć, śmiech – melancholię, gdzie duży i mały człowiek doświadczają wspólnie radości i utraty. Warto do tego miejsca wrócić, by odkryć je na nowo.

Spektakl dla Widzów od 10. roku życia.

Czas trwania spektaklu: 105 min

 

***

 „Akademia pana Kleksa” wychowała pokolenia dzieci, ale kryje wciąż wiele tajemnic. Wracając do niej, chcemy na nowo przyjrzeć się baśni w ogóle, baśni jako takiej. Czy jej zadaniem jest chronić przed światem, a może raczej oswajać z tym w świecie, co wcale niekoniecznie jest „bajkowe”? Czy baśń może kłamać? A może tylko upiększa prawdę? Dlaczego Andersen zabrania chłopcom u Brzechwy współczuć dziewczynce z zapałkami? Dlaczego jedząc kolorowe, magicznie powiększone cudowną pompką potrawy dzieci okazują się wciąż głodne? 

Teatr Żydowski to wyjątkowe miejsce do przyjrzenia się na nowo ukrytym sensom „Akademii”, które podejmowali w ostatnich latach tak znakomici eseiści, jak Piotr Paziński czy Adam Lipszyc – zwracający uwagę na mroczny, czy to wojenny, czy mistyczny wymiar tekstu Brzechwy, tekstu napisanego podczas wojny przez warszawskiego Żyda. Uciekamy od mieniących się feerią barw filmów Krzysztofa Gradowskiego z lat 80., który już na zawsze chyba będzie kojarzył się Polakom z panem Kleksem, nie chcemy powtarzać go na scenie – choć w naszym zespole jest przecież Ryszard Kluge, który miał okazję w klasycznej „Kleksowej” serii pojawić się na ekranie, a dziś stał się Golarzem Filipem.

Nie znaczy to jednak, że w spektaklu zabraknie zabawy i fantazji. Aktorzy Teatru Żydowskiego – ze świetnym warsztatem musicalowym, pantomimicznym, komicznym – pozwolili nam na nowo wejść do tego zaczarowanego świata i przyjrzeć się temu, co w nim pociąga – ale i niepokoi. Poezja Brzechwy, doświadczenia aktorek i aktorów Teatru Żydowskiego, wreszcie piosenki - wszystko to złoży się w niecodzienną podróż do miejsca, gdzie dzieciństwo spotyka dorosłość, bajka - pamięć, śmiech - melancholię, gdzie duży i mały człowiek doświadczają wspólnie radości i utraty. Warto do tego miejsca wrócić, by odkryć je na nowo. Zapraszamy więc na spotkanie, którego wszystkim nam teraz brakuje".

Michał Buszewicz, reżyser i autor adaptacji

Witold Mrozek, dramaturg współpracujący przy spektaklu

Spektakl bierze udział w VII Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

Data premiery: 
11.06.2021 - 19:00