Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Purim - warsztaty dla dzieci

Z okazji święta Purim zapraszamy na warsztaty dedykowane najmłodszym. Będą one okazją do zagłębienia historii, tradycji, obrzędów i zwyczajów, związanych z tym świętem, a także świetnej zabawy. Zaprasza Hanna Kosowska.

Historia święta:

Nazwa święta pochodzi od słowa pur, oznaczającego los, ponieważ to właśnie za pomocą losów Haman – wróg narodu żydowskiego, zausznik króla Persji – wyznaczył dzień jego zagłady. Święto Purim według kalendarza żydowskiego przypada na 14 dzień miesiąca Adar i upamiętnia ocalenie Żydów od rzezi, od której uchroniła ich odwaga dwojga ludzi – żony króla Achaszwerosza, Estery i jej wuja Mordechaja.
Namiestnik Haman, urażony przez Żyda Mordechaja w swej dumie, postanowił zgładzić wszystkich Żydów mieszkających w owym czasie w Persji. Jednakże Mordechajowi udało się przy pomocy siostrzenicy udaremnić nikczemny plan. Żydzi ocaleli, a Hamana wraz z jego synami powieszono. 
Radość purimowego święta jest wyrazem ufności w niezniszczalność narodu żydowskiego. Do tradycji należą różnego rodzaju maskarady, przedstawienia i pantomimy o treści nawiązującej do wydarzeń opisanych w Księdze Estery. 

21 marca o godz. 11:00, Senatorska 35

Wstęp wolny po potwierdzeniu obecności, liczba miejsc ograniczona.