Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Obchody rocznicy Marca ’68

2019-03-04

Obchody rocznicy Marca ’68.

Spotkaniem na Dworcu Gdańskim organizowanym przez Fundację Shalom oraz czytaniem performatywnym książki „Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca” w Teatrze Żydowskim Warszawiacy, przedstawiciele władz oraz członkowie organizacji żydowskich upamiętnią kolejną rocznicę wyjazdu marcowych emigrantów. 

Fundacja Shalom zaprasza 8 marca 2019 roku o godz. 12.00 na spotkanie pod pamiątkową tablicą na Dworcu Gdańskim w Warszawie, upamiętniającą tych, którzy wyjechali. Po spotkaniu na Dworcu Gdańskim, który przez lata nabrał symbolicznego wymiaru, przypominając wszystkie dworce, z których emigranci marcowi opuszczali Polskę. 

Tablica z cytatem Henryka Grynberga „Tu więcej zostawili po sobie niż mieli” została odsłonięta przez Fundację Shalom w 1998 roku. Od tego czasu corocznie, 8 marca, spotykają się przy niej przedstawiciele władz, członkowie organizacji żydowskich oraz przedstawiciele pokolenia Marca '68, ich rodziny oraz bliscy tych, którzy wyjechali z „dokumentem podróży” w jedną stronę. 

Czytanie performatywne w Teatrze Żydowskim 

Wieczorem Teatr Żydowski zaplanował czytanie perrformatywne książki Joanny Wiszniewicz „Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca” (Wyd. Czarne). 

Autorka wyruszyła z magnetofonem w świat pamięci Żydów, świat pokolenia Marca ’68. Rozmowy prowadziła przez piętnaście lat. Nagrała dziewięćdziesiąt osób, które się przy niej otworzyły; mówiły przez wiele, wiele godzin. Rozmawiała z pokoleniem, dla którego to było podstawowe doświadczenie. 

– Chciałam zobaczyć, jak w powojennym Wrocławiu, Szczecinie, Wałbrzychu i Łodzi ludzie byli Żydami, jak sobie radzili nosząc piętno żydowskiej inności. - mówi Joanna Wiszniewicz. Powstał wielki, fascynujący fresk o żydowskiej tożsamości, wówczas trudnej do wypowiedzenia, wyartykułowania, ujawnienia.  Aktorzy Teatru Żydowskiego, Ernestyna Winnicka i Henryk Rajfer, przeczytają fragmenty książki we własnym opracowaniu.

Czytanie odbędzie się 8 marca o godz. 19.00 na Scenie im. Szymona Szurmieja przy ul. Senatorskiej 35.