Back to top

News

You are here

News

Dziś wieczorem: Lola Blau - premiera

15 i 16 kwietnia w Teatrze Żydowskim w Warszawie premiera „Dziś wieczorem: Lola Blau” Georga Kreislera, w tłumaczeniu Karoliny Bikont. Autorem polskich tekstów piosenek jest Andrzej Ozga. Spektakl reżyseruje Lena Szurmiej.

Mimo że nostalgiczna, to okraszona czarnym humorem opowieść o miłości do sceny i o trudnych życiowych wyborach wielu żydowskich artystów XX wieku. Historia opowiedziana słowami i znakomitymi piosenkami kabaretowymi.

Jest rok 1938, przyłączenie Austrii do hitlerowskich Niemiec. Prześladowania europejskich Żydów są coraz ostrzejsze, zwłaszcza w faszystowskich Niemczech i w Austrii. Mieszkająca w Wiedniu Lola Blau rozpoczyna karierę w najtrudniejszym z możliwych momencie. Jest Żydówką i musi opuścić Austrię. Wyjeżdża do Szwajcarii, a w końcu ucieka do Stanów Zjednoczonych, gdzie zasmakuje, czym jest prawdziwy show-biznes. Lola Blau stanie się gwiazdą światowego formatu. A świat zainfekowany jest złem. Koniec wojny przynosi radość i nadzieję, ale nic nie będzie już takie jak dawniej. Lola Blau tęskniąc za domem, wróci do Wiednia. Tylko jak to wszystko zapomnieć? Gdzie schować się przed potworami z przeszłości?...

Teatr to jest jednak coś – śpiewa młoda kabaretowa artystka Lola Blau, od początku rozumiejąc, że teatr to więcej niż marzenia, bo może dać poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza w trudnym czasie, ale to też miejsce, w którym protest brzmi donośniej.  

Właśnie dzisiaj najmniejszy z musicali świata o Loli Blau okazuje się znów niezbędny. Bo gdzie uwierzyć w możliwość zmiany, jeśli nie w teatrze?

W obsadzie Monika Chrząstowska i Rafał Rutowicz.

 

TWÓRCY:

Muzyka, libretto i piosenki: GEORG KREISLER
Przekład libretta: KAROLINA BIKONT
Polskie teksty piosenek: ANDRZEJ OZGA
Reżyseria i choreografia: LENA SZURMIEJ
Scenografia i kostiumy: MARTA GRUDZIŃSKA
Kompozycje, aranżacje i wykonanie na żywo: JACEK MAZURKIEWICZ
Przygotowanie wokalne: TERESA WROŃSKA
Inspicjentka: BEATA SZARADOWSKA

 

Spektakl grany na scenie im. Szymona Szurmieja przy ul. Senatorskiej 35.