Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

„Życie przecięte. Opowieści pokolenia marca” Joanna Wiszniewicz

2019-01-23

CZYTANIE PERFORMATYWNE oparte na książce Joanny Wiszniewicz „Życie przecięte. Opowieści pokolenia marca” (Wydawnictwo Czarne)

ŻYCIE PRZECIĘTE. MARZEC ’68.

Joanna Wiszniewicz wyruszyła z magnetofonem w świat pamięci Żydów, świat pokolenia Marca ’68. Rozmowy prowadziła przez piętnaście lat. Nagrała dziewięćdziesiąt osób, które przy niej otworzyły się; mówiły przez wiele, wiele godzin. Ale czy w ogóle możliwe jest ujęcie całości tragedii, jaką tamten marzec był, dla tych, którzy wyemigrowali i tych, którzy zostali? Rozmawiała z pokoleniem, dla którego to było podstawowe doświadczenie. Nie tylko w Warszawie. – Chciałam zobaczyć, jak w powojennym Wrocławiu, Szczecinie, Wałbrzychu i Łodzi ludzie byli Żydami, jak sobie radzili nosząc piętno (wydawało mi się wtedy, że to piętno!) żydowskiej inności.

Powstał wielki, fascynujący fresk o żydowskiej tożsamości, wówczas trudnej do wypowiedzenia, wyartykułowania, ujawnienia. 

Leszek z Kłodzka mówił: - Kiedy w sześćdziesiątym ósmym roku, tuż po wakacjach (miałem już czternaście lat), nauczycielka rosyjskiego, Ukrainka z pochodzenia, nagle przy całej klasie zwróciła się do mnie: - A wasza rodzina nie wyjeżdża? Przecież teraz wszyscy Żydzi wyjeżdżają!... To jak gdyby ziemia usunęła mi się spod nóg…

Opracowanie i interpretacja: Ernestyna Winnicka i Henryk Rajfer.

8 marca o godz. 19:00, scena przy Senatorskiej 35.
Wstęp wolny po odebraniu wejsciówki w kasach teatru.

Podziękowania dla Wydawnictwa Czarne za udostępnienie fragmentów książki. 

Wydawnictwo Czarne