Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Teatr Żydowski partnerem wydania opowiadań "Perły" Izraela Joszuy Singera

Zapraszamy na spotkanie z okazji premiery książki Izraela Joszuy Singera "Perły" - niepublikowanego wcześniej po polsku zbioru opowiadań.

"Perły" to chronologicznie pierwszy zbiór opowiadań Izraela Joszua Singera, starszego brata noblisty Izaaka Baszewisa Singera. Zawiera 10 tekstów napisanych przez bardzo młodego Izraela w latach 1916-1922. To właśnie te utwory i ich przedruki w najbardziej poczytnej gazecie “Forwerts” przyniosły mu sławę na całym świecie.

"To proza z najwyższej półki. Mogłaby się przejrzeć w powieści Reymonta, nagrodzonej tylko chwilę później literacką Nagrodą Nobla. Izrael Joszua Singer nigdy Nobla nie dostał. Nagrodę przyznano jego bratu, Baszewisowi. Do dzisiaj trwa spór, który z nich był lepszym pisarzem. Nieznane dotąd u nas opowiadania trafiają do rąk polskojęzycznego czytelnika. Niech ucieszą serce i oko, bo w opisie światła starszy z Singerów nie ma sobie równych" - napisał o książce Remigiusz Grzela, dramaturg, poeta, dziennikarz, kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie.

"Perły" to drugi, po Na obcej ziemi, wydany przez Fame Art, tom opowiadań Izraela J. Singera, starszego brata noblisty Izaaka Baszewisa Singera. Razem z opowiadaniami siostry autorów Ester Singer Kreitman pt. Rodowód tworzą serię Fame Art., powstałą z fascynacji niebywałym talentem żydowskiego rodzeństwa. 

Podobnie jak Na obcej ziemi, "Perły" stanowią panoramę społeczną przedwojennej Polski. Opowiadania zawarte w tomie są tematycznie różnorodne, a ich wspólnym motywem są ludzie i ich uwikłanie w życie. Singer wychodzi poza symboliczne getto żydowskie – traktuje religię, pochodzenie i klasę społeczną swoich bohaterów jako sprawę drugorzędną. Świat opowiadań I.J. Singera nie opiera się na żadnej z możliwych wersji opozycji my-oni, lecz na boleśnie znanej dychotomii jednostka vs. świat. Szeroko rozwinięta perspektywa antropologiczna, a także doskonały styl pisarski starszego Singera, czynią z niego pisarza, którego dzieła nie tracą na aktualności do dziś. 

Książka ukaże się na początku lutego zarówno w formie papierowej, estetycznie nawiązującej do całej serii żydowskiej wydawnictwa Fame Art, jak i w formie ebooka.

Gośćmi spotkania będzie wydawczyni książki Natalia Moskal, tłumacz Krzysztof Modelski. Spotkanie poprowadzi Remigiusz Grzela, dramaturg, poeta, dziennikarz, kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie. Fragmenty opowiadań przeczyta Piotr Sierecki, aktor Teatru Żydowskiego w Warszawie

Partnerem wydania jest Teatr Żydowski w Warszawie.

Patroni: Chidusz Magazyn Żydowski oraz Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie.

O autorze: 

Izrael Joszua Singer (1893 – 1944) – pisarz, dramaturg i dziennikarz żydowski tworzący w języku jidysz. Urodzony w Biłgoraju, był bratem oraz mentorem najsłynniejszego po drugiej wojnie światowej pisarza jidysz, noblisty – Izaaka Baszewisa Singera oraz pisarki Ester Singer Kreitman. Przed 1914 r. związany był z żydowskimi środowiskami artystycznymi Warszawy. Jedna z głównych postaci literackich środowiska żydowskiego Warszawy lat 1921–33, a od 1933 r. również Nowego Jorku. Początkowo tworzył małe formy prozatorskie, m.in. zbiór Perły i inne opowiadania (1922) i dramaty, m. in. Ból ziemi (1922). Uznanie zyskał jako powieściopisarz, m.in. Josie Kałb (1932, wyd. pol. 1992) i autor sag rodzinnych, m.in. Bracia Aszkenazi (1936, wyd. pol. 1998), Rodzina Karnowskich (1943, wyd. pol. 1992). Już po śmierci opublikowano jego wspomnienia z dzieciństwa Ze świata, którego już nie ma (1946).

O tłumaczu: 

Krzysztof Modelski - rocznik 1952, urodzony w Poznaniu. Absolwent historii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, doktor nauk humanistycznych, nauczyciel w I LO im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Był konsultantem i autorem tekstów na temat polskich Żydów w polskiej edycji Encyklopedia Britannica, redaktorem (wraz z J. Topolskim) i współautorem książki Żydzi w Wielkopolsce na przestrzeni dziejów (Poznań, wyd. 1 1995, wyd. 2 1999). Jako tłumacz literatury jidysz zaczynał publikując w nieistniejącym dziś tygodniku „Fołks Sztyme” przekłady opowiadań M. Nadira, I. Baszewisa-Singera, A. Rajzena, J. Josady, Z. Segałowicza. Obecnie współpracuje z pismem społeczno-kulturalnym „Miasteczko Poznań”, w którym publikuje przekłady oraz eseje historyczno-literackie.

O wydawnictwie:

Fame Art to młode, lubelskiej wydawnictwo, powstałe z fascynacji kulturą i sztuką, także tą żydowską. Działa od 2015 roku, koncentrując się na projektach literackich, ale też muzycznych. Wśród wydanych tytułów znajdują się: Na obcej ziemi, Izreal Joshua Singer, Rodowód oraz Taniec Demonów, Ester Singer Kreitman.

Spotkanie będzie transmitowane na kanałach YT i FB Teatru Żydowskiego.

 FB: https://www.facebook.com/teatrzydowski

YouTube: http://bit.ly/TeatrŻydowski

Serdecznie zapraszamy!

 Współorganizator spotkania: Wydawnictwo Fame Art