Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Święto Chanuka od 28 listopada do 5 grudnia

2013-11-28

Teatr Żydowski – Centrum Kultury Jidysz  w Warszawie i Fundacja Shalom zapraszają do wspólnego świętowania tegorocznej Chanuki. 

W kulturze żydowskiej zimowe święta to czas rozpraszania mroku, radości. Chanuka, nazywana również świętem świateł, obchodzona jest na pamiątkę cudu, który wydarzył się w Świątyni Jerozolimskiej. 

W tym czasie w Palestynie rządziła grecka dynastia Seleucydów. Narzucono Żydom obcą religię, a Świątynię zbezczeszczono. W odpowiedzi na to wybuchło powstanie Machabeuszy, którzy odnieśli zwycięstwo. W Świątyni można było znowu odprawiać nabożeństwa, ale trzeba było najpierw rozpalić na nowo wieczne światło w menorze. Znaleźli nieco oliwy w pojemniczku zapieczętowanym przez arcykapłana, ale wystarczyło jej na osiem dni – tyle, ile potrzeba do przygotowania nowej czystej oliwy. 

Na pamiątkę tego cudownego zdarzenia przez osiem chanukowych wieczorów zapalamy światełka w ośmioramiennym świeczniku, zwanym chanukija. Spożywamy też dania smażone na oliwie – placki ziemniaczane (latkes) i pączki, a dzieci otrzymują prezenty i chanuke gelt (pieniążki na Chanukę). 

Dlatego Teatr Żydowski – Centrum Kultury Jidysz i Fundacja Shalom organizuje w tym roku Festiwal Świateł - Chanukę dla Dzieci, a także ich rodziców. Przez osiem dni, od 28 listopada do 5 grudnia, najmłodsi będą mogli wziąć udział w chanukowych warsztatach, zapoznać się z żydowskimi legendami dotyczącymi tego święta, zwiedzać TŻ, który specjalnie na tę okazję przemieni się w bajkowe królestwo i wysłuchać koncertu w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego. Każdy dzień będzie obfitował w niezwykłe atrakcje, które sprawią, że maluchy nie tylko będą miały okazje rozwijać swoje talenty i wyobraźnię, ale także będą mogły uczyć się tolerancji i szacunku dla innych tradycji i kultur.

Zapraszamy serdecznie do wspólnego świętowania.

 Szymon Szurmiej, Gołda Tencer

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM OBCHODÓW FESTIWALU ŚWIATEŁ / CHANUKA DLA DZIECI / 28 LISTOPADA – 5 GRUDNIA 2013

DZIEŃ PIERWSZY

28 listopada, czwartek, godz. 11.00, Mała scena – Mamele, Teatr Żydowski, Pl. Grzybowski 12/16

Warsztaty zamknięte

Warsztaty manualne dla dzieci – na warsztatach dzieci dowiedzą się jak wygląda drejdel, dzbanuszki na oliwę i małe machabeusze oraz samodzielnie je ulepią z gliny samoutwardzalnej.

Prowadzenie: Hanna Kossowska/Etel Szyc

 

DZIEŃ DRUGI

29 listopada, piątek, godz. 12.00, Mała scena – Mamele, Teatr Żydowski, Pl. Grzybowski 12/16

Warsztaty otwarte - dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat, max 30 osób, zapisy: BOW@teatr-zydowski.art.pl

Menora i cud - Chanukę obchodzi się na pamiątkę wydarzeń, kiedy to zwolennicy hellenizmu, chcący doprowadzić do wyeliminowania obrzędów żydowskich,  próbowali zniszczyć cale zapasy rytualnie czystej i zdatnej do palenia w menorze oliwy. Została tylko jedna butelka, zawierająca akurat tyle oliwy ile było potrzebne do podtrzymania płomienia w menorze przez jeden dzień. A potrzeba było ośmiu dni na przygotowanie nowej oliwy. I wtedy zdarzył się cud.  Żydzi rozpalili menorę resztkami oliwy, a ta paliła się bezustannie przez osiem dni. Dlatego Chanukę świętuje się przez pełne osiem dni, zapalając świece każdego dnia.  Podczas warsztatu zastanowimy się z dziećmi nad znaczeniem opowieści i symboli w czasie świąt w ogóle, a zwłaszcza tego święta. Porozmawiamy między innymi o najstarszym symbolu narodu żydowskiego jakim jest Menora - siedmioramienny świecznik i czym różni się on od świecznika ośmioramiennego czyli Menory Chanukowej.

Dzieci z różnych materiałów (gipsu, listewek z folii aluminiowej, piankowej modeliny, papieru oraz świeczek) zrobią Chanukową Menorę.

Prowadzenie: Patrycja Dołowy i Anna Pietruszka-Drożdż, Fundacja Mama

 

DZIEŃ TRZECI

30 listopada, sobota, godz. 11.00, Mała scena – Mamele, Teatr Żydowski, Pl. Grzybowski 12/16

Warsztaty zamknięte 

Warsztaty manualne dla dzieci - kolorowe witraże – dzieci otrzymają przygotowane wcześniej szablony witraży, które będą mogły udekorować wg swojej inwencji twórczej i wyobraźni.

Prowadzenie: Hanna Kossowska/Etel Szyc

 

DZIEŃ CZWARTY

1 grudnia, niedziela, godz.11.00, Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Warsztaty otwarte – dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat, max 30 osób, zapisy: jidysz@shalom.org.pl

Warsztaty dla dzieci  -  malowanie kartek świątecznych – kartki będą nawiązywać do święta Chanuka motywami chanukowymi, dodatkowo zabawa z plasteliną – lepienie zwierzątek oraz chanukiji.

Prowadzenie: Hanna Kossowska/Etel Szyc

Projekt współfinansowany przez Ministra Administracji i Cyfryzacji.

 

DZIEŃ PIĄTY

2 grudnia, poniedziałek, godz. 11:00, Mała scena – Mamele, Teatr Żydowski, Pl. Grzybowski 12/16

Warsztaty zamknięte

Co to są latkesy i sufgania? Czyli najbardziej popularne dania Chanukowe.

Placki ziemniaczane (latkes)  są z pewnością najbardziej tradycyjnym daniem chanukowym, ale dzieci wolą sufganija - pączki nadziewane konfiturami, dżemem lub marmoladą i posypane cukrem pudrem. Zarówno placki ziemniaczane jak i pączki smaży się na oleju, bo cud chanukowy dotyczył właśnie oleju, którego wystarczyło na osiem dni, mimo że jego ilość była wystarczająca zaledwie na jeden dzień. Na warsztacie skupimy się na potrawach chanukowych oraz ich przygotowaniu. Dzieci wśród wielu potraw będą wybierały te chanukowe. Potem wspólnie przygotujemy kilka prostych chanukowych przysmaków.

Prowadzenie: Patrycja Dołowy i Anna Pietruszka-Drożdż, Fundacja Mama

 

2 grudnia, poniedziałek, godz. 19:00, Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Impreza otwarta - po potwierdzeniu obecności pod adresem jidysz@shalom.org.pl

Warsztaty teatralne – pokaz spektaklu „Józef i jego bracia” w wykonaniu grupy dr Jacoba Weitznera (Kobiego) autora scenariusza i reżysera spektaklu. Tekst jest luźnym rozwinięciem wątku biblijnego, nawiązuje do ludowych Purimspiel. Grany będzie w języku polskim i jidysz.

Projekt współfinansowany przez Ministra Administracji i Cyfryzacji.

Koncert chanukowy w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego.

 

DZIEŃ SZÓSTY

3 grudnia, wtorek, godz. 11.00, Mała scena – Mamele, Teatr Żydowski, Pl. Grzybowski 12/16

Warsztaty otwarte – dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat, max 30 osób, zapisy: BOW@teatr-zydowski.art.pl

Święto świateł - Chanuka zwana jest inaczej Świętem świateł na pamiątkę wydarzeń, które miały miejsce ponad 2 tysiące lat temu. To wtedy zdarzył się cud i mimo, że oliwy mogło wystarczyć tylko na jeden dzień, udało się utrzymać światło przez pełne 8 dni. Celem warsztatów jest zapamiętanie Chanuki jako święta związanego ze światłem. W trakcie warsztatów za pomocą świateł,  ruchu, kolorowych pleksi i starych filmów fotograficznych ułożymy historie pisane światłem. Będzie to teatr cieni i świateł, który od początku do końca pod okiem animatorek stworzą dzieci. Światła dają niesamowite możliwości wizualne, a w połączeniu z ruchem sceniczne i filmowe. Wspólnie z dziećmi zastanowimy się też, czy twory ze świateł mogą być trwałe, czy potrafimy je utrwalić? Efektem naszych działań będzie wspólnie stworzony pokaz ze świateł na scenie Teatru Żydowskiego.

Prowadzenie: Patrycja Dołowy i Anna Pietruszka-Drożdż, Fundacja Mama

 

DZIEŃ SIÓDMY

4 grudnia, środa, godz. 11.00, Mała scena – Mamele, Teatr Żydowski, Pl. Grzybowski 12/16

Warsztaty otwarte – dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat, max 20 osób, zapisy: BOW@teatr-zydowski.art.pl

Zimowe święta - jak wyglądają zimowe święta w różnych kulturach? Chanuka, Boże Narodzenie, Muharaam, Chiński Nowy Rok, święto Tet? Na warsztatach dzieci w sposób interaktywny poznają różne święta, pobawią się w świąteczne zabawy i przygotują świąteczne przyjęcia i podarunki.

Prowadzenie: Patrycja Dołowy i Anna Pietruszka-Drożdż, Fundacja Mama 

 

DZIEŃ ÓSMY

5 grudnia, czwartek, godz. 11.00, Mała scena – Mamele, Teatr Żydowski, Pl. Grzybowski 12/16

Warsztaty zamknięte – dla dzieci z Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach

Warsztaty dla dzieci - chanukowa opowieść – dzieci nauczą się piosenek związanych ze świętem Chanuka, wykonają świeczki z plastrów wosku. Wysłuchają również opowieści o symbolach żydowskich, które będą również mogły dotknąć – wykonane zostaną specjalnie na tę okazję makiety trójwymiarowe.

Prowadzenie: Hanna Kossowska/Etel Szyc