Back to top

Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Ruth Kamińska - 100. rocznica urodzin

Urodziła się prawdopodobnie 20 lipca 1919 roku w Kijowie – córka Idy Kamińskiej i Zygmunta Turkowa, wnuczka Estery Rachel Kamińskiej. Na scenie zadebiutowała w męskiej roli w wyreżyserowanym przez swoją matkę spektaklu „Sure Szejndł” Józefa Latajnera, wystawionym w Teatrze Nowości w 1939 roku. W tym samym roku, już po rozpoczęciu wojny Ruth wyszła za trębacza jazzowego Adolfa Rosnera. Po wybuchu II wojny światowej Ruth z mężem, matką oraz jej mężem przedostali się do Lwowa. Po agresji III Rzeszy na Związek Sowiecki cała rodzina ewakuowała się przez Baku do Frunze w Kirgizji. 

Po zakończeniu wojny Rosnera aresztowano za „zdradę ojczyzny przez nielegalny wyjazd za granicę” oraz za kosmopolityzm. Ruth wraz córką Eriką (urodzoną w 1941) pozostała przy nim. Po wydaniu wyroku na Rosnera, Kamińską zesłano do miasta Kokczetaw w Kazachstanie, gdzie mogła mieszkać w wolno stojącym domu, ale codziennie musiała meldować się na milicji. Mimo wielu interwencji Idy Kamińskiej, córki nie udawało się ściągnąć do Polski. Ruth wróciła do Polski dopiero w 1956 roku (rozstała się z Rosnerem) i niemal od razu rozpoczęła pracę w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie. 

Pierwszym spektaklem, w którym zagrała po powrocie był „Tewje mleczarz” Szolema Alejchema w reż. Chewela Buzgana. Wkrótce związała się z aktorem tego teatru Karolem Latowiczem – wspólnie zagrali m.in. w spektaklu „Człowiek, któremu się powodzi” Grigorija Jagdfelda. Ruth i Karol grali razem już wcześniej, przed wojną, w 1938 roku. Wystąpili w filmie Konrada Toma i Józefa Greena pt. „Mateczka”. Ruth zagrała jeszcze w dwóch innych, przedwojennych filmach: „Weseli biedacy” (jid. „Frejliche kabconim”, 1937) oraz „Za grzechy” (jid. „Al Chet”, 1936). 

Po wydarzeniach Marca 1968 roku oboje wraz z Idą i Wiktorem Melmanem wyjechali początkowo do Izraela, ostatecznie zamieszkali w Stanach Zjednoczonych, w Nowym Jorku. W 1978 roku została wydana autobiograficzna książka jej autorstwa pt. „I don't want to be brave anymore”. Tak jak i jej matce, nie udało się jej rozwinać kariery aktorskiej w Stanach Zjednoczonych. Zmarła w 2005 roku, została pochowana na Mount Hebron Cemetery w Nowym Jorku.

Strach i nędza III Rzeszy / reż. Konrad Swinarski / fot. F. MyszkowskiStrach i nędza III Rzeszy / reż. Konrad Swinarski / fot. F. Myszkowski