Back to top

Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Premiera „Rejwachu” według Mikołaja Grynberga w reżyserii Andrzeja Krakowskiego

„Rejwach” głośna książka Mikołaja Grynberga, nominowana do tegorocznej nagrody Nike, została zaadaptowana na potrzeby teatru. 27 października w Teatrze Żydowskim odbyła się prapremiera spektaklu o tym samym tytule. Twórcą scenicznej adaptacji  jest Andrzej Krakowski, autor książki "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood", scenarzysta, reżyser, producent filmowy mieszkający na stałe w Nowym Jorku. Muzykę, specjalnie do spektaklu, stworzył zespół KROKE. 

Spektakl „Rejwach” to poruszające historie opowiedziane przez różne pokolenia Żydów i Polaków. Ich relacje, czasem w formie osobistego wyznania, wspomnienia pełnego luk lub frywolnego dowcipu, tworzą polifoniczną narrację. Głównym bohaterem „Rejwachu” reżyser czyni jej autora, Mikołaja Grynberga, który odtwarza i przywołuje postaci ze swojej książki. To przez pisarza, zmagającego się z materią otaczającego świata i niezgadzającego się na zastaną rzeczywistość, zdają się przemawiać ludzie, pojawiający się na scenie. W umownej kawiarni, na umownym dworcu, z zakamarków peronów i ulic wyłaniają się rozmówcy, którzy są już zmęczeni samotnym noszeniem własnych sekretów.

Wśród twórców spektaklu, obok Andrzeja Krakowskiego, nowojorskiego reżysera, producenta i pisarza, autora książki „Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood”, znalazł się również ceniony na całym świecie zespół KROKE, a za wideo i reżyserię świateł odpowiada znany polski operator filmowy, Andrzej Wolf - autor filmu „Historia Ireny Sendlerowej”.

Adaptacja tekstu: Andrzej Krakowski na podstawie książki Mikołaja Grynberga

Reżyseria: Andrzej Krakowski

Muzyka: KROKE

Światło i video: Andrzej Wolf

Scenografia i kostiumy: Marta Grudzińska

Choreografia: Mikołaj Mikołajczyk