Back to top

Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Nagroda im. Krzysztofa Zaleskiego dla spektaklu „Matki”

Spektakl „Matki” prezentowany na antenie TVP Kultura w ramach Sceny Monodramu i Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski został nagrodzony na XIX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” Sopot 2019.

Poruszający bolesny temat dzieci Holokaustu spektakl „Matki” Patrycji Dołowy w reżyserii Pawła Passiniego został uhonorowany nagrodą im. Krzysztofa Zaleskiego, która wręczana jest za odrzucającą stereotypy twórczość umocowaną w pamięci i historii. Przedstawienie widzowie nagrodzili w 2018 roku w plebiscycie na najlepszy spektakl emitowany w ramach Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski na antenie TVP Kultura.

W poniedziałek 27 maja podczas transmitowanej przez TVP Kultura uroczystej Gali Festiwalu wręczono Grand Prix oraz szereg innych nagród dla aktorów, twórców i realizatorów spektakli. Nagrodę za najlepsze zdjęcia w spektaklu otrzymał Piotr Wojtowicz, autor zdjęć do emitowanego w ramach Sceny Monodramu TVP Kultura przedstawienia „Jednocześnie” w reżyserii Artura Tyszkiewicza, „Lato” w reżyserii Jana Englerta i „Znaki” w reżyserii Artura Tyszkiewicza. Przemysław Stippa został uhonorowany za najlepszą rolę męską w monodramie „Jednocześnie” i „Znakach” w reżyserii Artura Tyszkiewicza oraz „Weselu” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Nagrodę aktorską otrzymał ex aequo Grzegorz Małecki. 

Na stronie Festwialu można zobaczyć galę wręczenia nagród: 

 

 oraz nagrodzony spektakl: