Back to top

Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Koncert: Roman Britschgi Quartett

Koncert: ROMAN BRITSCHGI QUARTETT |AT/CH/AUS/UK|

Skład zespołu: Melissa Coleman (wiolonczela), Christian Bakanic (akordeon), Andrej Prozorov (saksofon), Roman Britschgi (kontrabas)

Program koncertu: Pieśni z aktualnej płyty Notions (Kacn-Szprung, Blazing, Hayri Bay, Mensur, Sirto), wybrane tradycyjne pieśni żydowskie (Fun Der Chupe, Sherele, Baym Rebns Sude), utwory Daniela Zamira (Haar Hamemuneh, Nr 15) i Johna Zorna (Kiev 3).

Roman Britschgi Quartett

Urodzony w środkowej Szwajcarii, a mieszkający w Wiedniu rzeźbiarz, kompozytor i gitarzysta basowy stworzył wspaniałe dzieło — odświeżający zestaw utworów mających swoje źródła w muzyce żydowskiej i tureckiej, w wykonaniu kwartetu kameralnego. Kwartet Romana Britschgi przekracza granicę, na której zatrzymały się takie zespoły, jak Samech, Kolsimcha czy trio smyczkowe Johna Zorna ze swoim cyklem Masada, i niezwykle kreatywnie łączy w świeżych, zachwycających utworach wiele tradycji muzycznych.

„Notions” (Lotus Records/Harmonia Mundi), pierwszy album kwartetu, to sugestywny cykl pieśni powstałych na podstawie tekstów wybranych z liczących sobie 2000 stron biograficznych zapisków Ernsta F. Broda, który jako Żyd i socjalista musiał uciekać z Austrii w 1938 roku, najpierw emigrował do Turcji, a w 1947 roku — do USA. Jego matka i brat pozostali w Austrii: pozbawiono ich majątku, deportowano do obozu i zamordowano. „Notions” to płyta o człowieku, który wbrew wszystkim przeciwnościom, jakie spotykał w narodowosocjalistycznej Austrii, zdołał zachować zdolność do krytycznego myślenia i siłę woli, które pozwoliły mu kierować się własnym rozumem i uczuciami. Oto muzyka kameralna na XXI wiek! [Cornelia Offergeld, kuratorka w Friedensmuseum Erlauf, Dolna Austria]

Zorganizowano we współpracy z Austriackim Forum Kultury.

Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138
26 sierpnia 2019 r. godz. 20:00 

Bilety: 50 PLN, 40 PLN

Bilety są również do nabycia na www.goingapp.pl, www.empikbilety.pl, www.ebilet.pl, www.eventim.pl