Back to top

Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Koncert: Polish String Quartet Berlin

Koncert: POLISH STRING QUARTET BERLIN |PL/DE|

Wystąpią: Ewa Tomaszewska (fortepian) oraz Polish String Quartet Berlin w składzie: Tomasz Tomaszewski (I skrzypce), Piotr Prysiażnik (II skrzypce), Sebastian Sokół (altówka), Maryjka Pstrokonska-Mödig (wiolonczela)

Program koncertu:
Ignacy Waghalter – Kwartet smyczkowy D-dur Op.3 (25’)
Karol Rathaus – V Kwartet smyczkowy Op.87 (16’)
Szymon Laks – Kwintet fortepianowy „Na tematy Polskie” (22’)

Utwory kompozytorów polskich żydowskiego pochodzenia działających na obczyźnie. Dwa z nich – kwartety smyczkowe Waghaltera i Rathausa znalazły się na najnowszej nagranej przez Polish String Quartet Berlin płycie, która wkrótce ukaże się w serii Poland Abroad w Berlinie.

Ignacy Waghalter urodził się w Warszawie. Po ukończeniu berlińskiej Królewskiej Akademii Muzycznej działał jako dyrygent, pianista i kompozytor. W 1917 roku otwierał Deutsche Opernhaus – dzisiejszą sławną Deutsche Oper Berlin. Był między innymi szefem opery w Rydze, potem szefem New York Philharmony. Skomponował szereg oper (wszystkie o tematyce polskiej), utwory symfoniczne, koncerty, muzykę kameralną. Po dojściu do władzy nazistów emigrował do USA, zmarł w Nowym Jorku 1946 roku.

Karol Rathaus urodził się w Radomiu. Studiował w Wiedniu i w Berlinie u Franza Schreckera. W latach 20. był wziętym kompozytorem. Napisał dużo muzyki filmowej. W 1933 wyjechał do USA, gdzie wykładał kompozycję na Queens Collage w Nowym Jorku.

Szymon Laks urodził się w Warszawie. Studiował w Paryżu, gdzie mieszkał od końca lat 20. Deportowany z Francji do Auschwitz był w obozie dyrygentem obozowej orkiestry. Był też zdolnym literatem. Zmarł w Paryżu w 1984 roku.

Polish String Quartet BerlinPolish String Quartet Berlin

Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6
01 września 2019 r. godz. 15:00 

Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy, miejsca nie są numerowane.

Bilety: 50 PLN

Bilety są również do nabycia na www.goingapp.pl, www.empikbilety.pl, www.ebilet.pl, www.eventim.pl