Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Akcja Żonkile - na 76. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

2019-04-19

19 kwietnia 2019 r. przypada 76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przez cały dzień prowadzi już po raz siódmy wraz z wolontariuszami akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Do grona ambasadorów akcji dołączyli w tym roku Ewa Błaszczyk, Brodka, Maria Dębska, Kortez, Bartosz Kurek, Marian Turski i Adam Woronowicz. 

Akcja Żonkile

19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, już po raz siódmy wolontariusze przekażą warszawiakom papierowe żonkile - symbol pamięci. Już wiadomo, że tym razem w akcji weźmie udział ponad 2 tysiące wolontariuszek i wolontariuszy. Podczas akcji Żonkile w tym roku rozdanych zostanie 200 tysięcy kwiatów. - 19 kwietnia jest dla mnie wyjątkowym dniem w roku. Jako wolontariuszka akcji Żonkile właśnie tego dnia mam wrażenie, że robię coś bardzo ważnego dla pamięci historycznej Warszawy, Polski, a nawet całej Europy i świata. Żonkil wręczany przechodniom jest dla mnie nie tylko przypomnieniem tragicznych wydarzeń i oddaniem hołdu heroicznie walczącym powstańcom, ale przede wszystkim niesie nadzieję, że taki scenariusz już nigdy się nie powtórzy. Wyjątkowe jest dla mnie również to, że tę pamięć i nadzieję mogę nieść z bardzo różnymi ludzi, których tego dnia łączy jeden wspólny cel. – zauważa Agnieszka Sochal, która regularnie wspiera akcję. 

Dlaczego akurat żonkile? Wiąże się to z postacią Marka Edelmana, ostatniego dowódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, która razem z Żydowskim Związkiem Wojskowym zorganizowała powstanie. Edelman był jednym z nielicznych ocalałych bojowców i po wojnie, w rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję, rozdając 19 kwietnia tysiące papierowych kwiatów i ulotki informujące o powstaniu. Nosząc żonkile pokazujemy, że łączy nas pamięć o tych, którzy zginęli w walce o godność. W tym roku stanie się to w momencie szczególnym – w 100. rocznicę urodzin ostatniego przywódcy powstania i 10. rocznicę jego śmierci. Dodajmy, że rok 2019 jest w Warszawie rokiem Marka Edelmana. 

Do grona ambasadorów akcji Żonkile dołączyli w tym roku: Ewa Błaszczyk, Monika Brodka, Maria Dębska, Kortez, Bartosz Kurek, Marian Turski i Adam Woronowicz. W kampanii pod hasłem Łączy nas pamięć z ich udziałem najważniejsze jest rozpowszechnianie symbolu żonkila jako symbolu szacunku oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.  – Uważam, że musimy pamiętać o naszej wspólnej historii. Myślę, że musimy skupiać się na rzeczach, które nas łączą a łączy nas wspólna pamięć. Dlatego jestem zaszczycona dołączeniem do akcji Żonkile, organizowanej przez  Muzeum POLIN. – mówi ambasadorka akcji Żonkile, aktorka Maria Dębska.

Kampania z udziałem ambasadorów akcji  edukacyjno-społecznej Żonkile już jest widoczna w internecie, w szczególności na kanałach mediów społecznościowych Muzeum POLIN – na Facebooku, Instagramie (wraz z hashtagami #akcjaŻonkile #Żonkile i #ŁączyNasPamięć), Twitterze oraz jako kampania odsłonowa w Onecie. Dodatkowym wsparciem będą reklamy w prasie, spoty kinowe wyświetlane 18 i 19 kwietnia. Do końca kwietnia o rocznicy powstania w getcie warszawskim będzie można się również dowiedzieć  z przestrzeni miejskiej. Grafiki i plakaty z ambasadorami akcji Żonkile łatwo będzie można dostrzec na przystankach komunikacji miejskiej w Warszawie, na metroboardach i citylightach.  W komunikacji miejskiej zaś będą wyświetlane w autobusach, tramwajach i SKM.

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, Patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy oraz patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. Włączają się do niej szkoły, biblioteki i inne instytucje z całej Polski, organizując różne działania wpisujące się w obchody 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Będzie ich ponad 1000, ale wciąż mogą one zgłaszać swój udział w akcji Żonkile poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie Muzeum POLIN do 15 kwietnia. Nauczyciele i przedstawiciele współpracujących instytucji mają do dyspozycji specjalne materiały dydaktyczne.