Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

77. rocznica śmierci Izraela Joszuy Singera

Dzisiaj, 10 lutego, obchodzimy 77. rocznicę śmierci wybitego prozaika, Izraela Joszuy Singera, brata Estery Kreitman i Icchaka Baszewisa Singera.

I. J. Singer urodził się w 1893 r. w Biłgoraju w chasydzkiej rodzinie. Otrzymał tradycyjne żydowskie wykształcenie. Później, jak to młodszy brat Icchak napisał, Izrael Joszua „stał się ateistą”, „porzucił drogę prawości i zaprzeczał istnieniu zarówno Boga jak i diabła”. Zwrócił się ku świeckiej literaturze, filozofii i malarstwu.

W latach 20. XX w. Izrael Joszua Singer był ważną postacią literackiego życia żydowskiej Warszawy.  Publikował opowiadania, eseje, reportaże, później również powieści, spośród których najbardziej znane są: „Josie Kałb”, „Rodzina Karnowskich” czy „Bracia Aszkenazy”.

W 1934 r. I. J. Singer osiadł na stałe w Stanach Zjednoczonych, gdzie kontynuował karierę literacką. Dzięki jego zaproszeniu do Nowego Jorku przybył młodszy brat Icchak Baszewis.

Izrael Joszua Singer zmarł przedwcześnie 10 lutego 1944 r. w Nowym Jorku.  

W ubiegłym tygodniu odbyła się premiera opublikowanego w języku polskim tomiku opowiadań pt. „Perły” Izraela Joszuy Singera. Teatr Żydowski jest partnerem tego wydania.

Fot. Carl Van Vechten, domena publiczna