Back to top

News

You are here

News

Spektakl: „Michaś”, reż. Mike Urbaniak - odwołany

Michaś / fot. Robert Wasiewicz

Spektakl: „Michaś”, reż. Mike Urbaniak

Tekst i reżyseria: Mike Urbaniak, scenografia i światło: Aleksandr Prowaliński, kostium: Konrad Parol, choreografia: Robert Wasiewicz, muzyka: Daniel Pigoński, wideo: Wojtek Kaniewski, producent: Paweł Skrodzki
W roli Michała Głowińskiego: Piotr Nerlewski

„Michaś” to spektakl o prof. Michale Głowińskim, wybitnym polskim filologu, historyku i teoretyku literatury, badaczu języka i wieloletnim pracowniku naukowym Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, którego burzliwa historia XX wieku doświadczała szczególnie boleśnie, a XXI wiek doświadcza do dzisiaj. Profesor urodził w złym czasie i w złym miejscu – w przedwojennej Warszawie. W dodatku w żydowskiej rodzinie, co w 1939 roku pociągnęło za sobą tragiczne konsekwencje. Przeżył Holocaust jako kilkuletnie dziecko. Najważniejsze, że przeżył. A potem nastała Polska Ludowa, niełatwa dla wszystkich, szczególnie dla Polaków żydowskiego pochodzenia, przeciw którym rozpętano w 1968 roku antysemicką kampanię. To było kolejne bolesne przeżycie. Trudno. Ale to nie koniec. W połowie lat 80. rozpoczęła się bowiem akcja „Hiacynt”, polegająca na zbieraniu danych o homoseksualistach oraz ich szykanowaniu. Na szczęście go ominęła, bo nie uczestniczył w gejowskim życiu PRL. Tak, profesor Głowiński jest Żydem i gejem. Jak na Polskę to dużo, może nawet za dużo. Także dzisiaj, kiedy prowadzona jest zmasowana kampania przeciw Żydom i osobom LGBT+ jednocześnie. 

„Michaś” to monodram, który eksploruje temat podwójnej tożsamości Michała Głowińskiego, jego homoseksualizmu i żydowskiego pochodzenia. Imponujący dorobek naukowy bohatera spektaklu odłożony został na bok. Tekst oparty jest głównie o słowa napisane lub wypowiedziane przez samego profesora.

W spektaklu wykorzystano fragment książki Michała Głowińskiego „Kręgi obcości” (Wydawnictwo Literackie), wywiadu Dariusza Zaborka „Amator kwaśnych jabłek” („Duży Format”) oraz wywiadu Mariusza Kurca „Pancerz” („Replika”).

produkcja: Grupa Stonewall i Centrum Rezydencji Teatralnych - Scena Robocza w Poznaniu

prapremiera: 31 maja 2019 roku

Spektakl dofinansowano ze środków Miasta Poznania oraz prywatnych darczyńców: Aleksandra Łusiarczyka, Dominika Małolepszego, Jakuba Mroza, Eryka Matuszkiewicza, Tomasza Juńczyka, Tomasza Rojewskiego, Darka Baranowskiego oraz Piotra Korduby.

Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138
26 sierpnia 2019 r. godz. 17:00 i 19:00 

Bilety: 50 PLN

Bilety są również do nabycia na www.goingapp.pl, www.empikbilety.pl, www.ebilet.pl, www.eventim.pl